2019. dec 01.

1918. december 1. A románok gyulafehérvári nagygyűlése kimondja Erdély elszakadását

írta: Minden, ami politika
1918. december 1. A románok gyulafehérvári nagygyűlése kimondja Erdély elszakadását

1918. december 1. az erdélyi magyarság számára Gyásznap! 

 

 

Képtalálat a következőre: „A románok gyulafehérvári nagygyűlése kimondja Erdély elszakadását”

A románok gyulafehérvári nagygyűlése kimondja Erdély elszakadását 

 Az elszakadás akkor vált valóra, amikor a Károlyi-kormány 1918 novemberében nem mutatott erőt.

Képtalálat a következőre: „károlyi kormány”

 A magyar integritásnak csak akkor lett volna esélye, ha Budapesten céltudatos, a lelki és katonai erőket összpontosító kormány kerül hatalomra.

 

Budapesten azonban Károlyi Mihály gróf szabadkőműves és szocialista barátai lettek miniszterek és államtitkárok, akik a saját fölfogásuk szerint intézték az ügyeket. A céltudatos, magát győztesnek hirdető, s hadseregét francia tisztekkel és fegyverekkel újraerősítő román Bratianu- kormány állt szemben a gyönge moralitású, kormányzási gyakorlattal nem rendelkező,pacifista,a katonaságtól idegenkedő Károlyi kormánnyal. 

A Károlyi- kormány különvonatokat bocsátott a románok rendelkezésére, a vasútvonalak biztonságát pedig a magyar vasútbiztosító egységek őrizték.

A román hadsereg nagy erőkkel nyomult előre a Tisza felé. A román kormány utasítására Erdély feltétel nélküli egyesülését kellett kimondaniuk.

 

November 30-án különböző álláspontokat képviseltek a román szervezetek, ennek ellenére kimondták Erdély örök időkre történő egyesítését. Az elszakadást kimondó gyulafehérvári nyilatkozat egyoldalú volt, és olyan területre vonatkozott, ahol a román lakosság volt a kisebbség. A nagygyűlésen  százezer erdélyi román paraszt vett részt, ahol üdvözölték a volt Monarchia minden népét, kivéve a magyarokat.
A nemzetgyűlés külön is kijelenti a román nemzet elidegeníthetetlen jogát a Maros, Tisza és Duna között elterülő egész Bánságra. A nemzetgyűlés az általános választójog alapján választandó alkotmányozó gyűlés összeüléséig ideiglenes autonómiát tart fenn e területek lakosai számára.
Képtalálat a következőre: „a románok gyulafehérvári nagygyűlése kimondja erdély elszakadását”
Ennek megfelelően az alábbi jogokat ígérik:
  • Teljes nemzeti szabadság az együtt lakó népek számára
  • Egyenlő jog és teljes felekezeti autonóm szabadság az állam összes felekezetei számára.
  • Korlátlan sajtó, gyülekezési és egyesülési jog.
  • Radikális földbirtokreform.

 

Ezeknek az ígéreteknek az ellenkezője valósult meg: az Európában példátlan nemzeti elnyomás, a magyar földbirtok, vagyon és lakások elvétele, a magyar egyházak és iskolák üldözése és bezárása. Elszakított nemzettársainkra 1918. december 1-je után  etnikai kisebbségként  keserves világ szakadt, melyben identitásuk legapróbb morzsájáért is kénytelenek  elkeseredett harcot vívni. 

A románok ma ünnepelnek, aminek célja a megfélemlítés! Azt szeretnék elérni, hogy a két és fél megyét lakó székely nép ne merje követelni a területi önkormányzás jogát. 

Nem ismerik el Székelyföld létezését, a székely népnek azt a vágyát, hogy a szülőföldjén autonómiában élhesse életét.

 

1918 és 1920 között a nagy békedöntőket, területszerzőket nem érdekelte a magyarság sorsa.

Ilyen helyzetben döbbent rá a székelység arra, hogy Erdély, Székelyföld román megszállás alá kerülhet. A háború végén hazatért székely katonák önként, senkitől nem kényszerítve szervezték meg a Székely Hadosztályt. A maroknyi, mindössze tizenkétezer fős hadsereg honvédő háborút indított, és megpróbálta feltartóztatni a román inváziót.

Kapcsolódó cikk:

https://valeri1920.blog.hu/2019/11/22/a_szekely_hadosztaly?fbclid=IwAR0jIUtBSdSAu1JPw2rXYBnlVuMY0A2JtiRynMi8TJ9OsdNN4REkpPfX4YI

 

 A székelyeknek december elsején van, mire emlékezniük!

 Fejet kell hajtaniuk a hős székely katonák emléke előtt, akik a világháború végén önként hadseregbe tömörülve vállalták a hon védelmét.

Emlékezhetnek a be nem tartott gyulafehérvári ígéretekre, az 1919-es kisebbségi szerződés előírásaira.

Emlékezniük kell a széltében-hosszában terjesztett román propagandára, amely szerint az erdélyi magyarság és a székelység számára Ro­mániában is biztosítják az egyenjogúságot.

A székelység azt is tudja, hogy 1918. december elsején "teljes nemzeti egyenlőséget" ígértek neki.

Szólj hozzá