2020. jan 31.

A koronavírus tünetei és kezelése

írta: Minden, ami politika
A koronavírus tünetei és kezelése

Milyen tünetekkel jár a koronavírus, hogyan előzhetjük meg, és miért olyan veszélyes a Vuhan tartományból induló fertőzés?

 

https://www.facebook.com/korva.nerds/videos/169534834304062/

Összeszedtük mit kell tudni a 2019-nCoV névre keresztelt vírusról.

A fertőzés okozója: a koronavírus

 

A 2019-nCoV névre keresztelt vírus a koronavírusok közé tartozik. Jelenleg 7 olyan koronavírusról tudunk, ami az embereknél is képes betegséget okozni. Ezek súlyossága nagyon változatos lehet, az egyszerű náthától a súlyos légúti problémákig. Szintén a koronavírusok a felelősek a néhány éve feltűnt SARS-ért és MERS-ért.

A  elsődlegesen állatról terjedt emberre, a forrás valószínűleg valamilyen denevér volt (a forrás egyelőre nem ismert). Emberről emberre is terjed, még a lappangási idő alatt, az első klinikai tünetek megjelenése előtt is képes fertőzni. A szakemberek szerint egy már fertőzött ember minimum 3 másiknak képes átadni a betegséget.

A koronavírus epidemiológiája

Az új koronavírus Kínában, a Hubej tartományban található Vuhan városában jelent meg először. Onnan rövid idő alatt továbbterjedt több kínai városra, és regisztráltak eseteket többek között Hong Kongban, Thaiföldön, Japánban, Nepálban, Szingapúrban, Ausztráliában, Kanadában, az USA-ban, illetve Franciaországban is. Halálos áldozata csak Kínában volt a koronavírusnak.

Kiket érinthet a koronavírus?

Más, a légutakat érintő virális fertőzésekhez hasonlóan a koronavírus okozta megbetegedések is bárkit érinthetnek. Mint mint minden fertőzésre, erre is fogékonyabbak lehetnek a krónikus betegségekben szenvedők, a legyengült immunrendszerűek, a kisgyerekek és az idősebbek.

A koronavírus tünetei

A koronavírus a légutakat támadja meg. A fertőzés tünetei kezdetben hasonlítanak az influenza vagy egyéb légúti fertőzés tüneteihez:

  • láz
  • fáradékonyság és gyengeség
  • légzési nehézségek
  • légszomj
  • száraz köhögés

A szakmai szervezetek reagálásának köszönhetően rövid időn belül elkészült az a teszt, mely lehetővé tette a koronavírus gyors azonosítását.

A koronavírus okozta fertőzés lefolyása, szövődményei

 

A koronavírus okozta fertőzés az esetek nagyjából 75-80 százalékában enyhe vagy közepesen súlyos tünetekkel jár együtt, az érintettek negyedénél volt súlyos a betegség. A kórházi kezelésre szorulók többsége a fertőzés előtt egészséges volt. A halálos áldozatok azonban azok közül kerültek ki, akik a fokozott rizikójú csoportokba tartoztak, például krónikus betegségeik,szívproblémáik,  cukorbetegségük volt vagy idősebbek voltak. 

A betegség lappangási ideje 1-14 nap. 

A koronavírus a lappangási idő alatt is képes továbbterjedni. Az elsődleges, influenzaszerű tünetek után a betegség továbbterjedhet a tüdőre, súlyos légzési nehézségeket okozva. A koronavírus szövődménye veseelégtelenség, végső esetben pedig halál is lehet.

A koronavírus kezelése

Jelenleg nincs olyan gyógyszer, ami specifikusan a koronavírus okozta fertőzés ellen van. A kezelés éppen ezért a tünetek enyhítését, az életfunkciók stabilitásának megőrzését célozza. A szakemberek folyamatosan vizsgálják, hogy milyen hatással vannak a vírusra az ismert antivirális szerek.

Mivel vírusfertőzésről van szó, a koronavírus ellen teljesen hatástalanok az antibiotikumok! Ezek szedése kifejezetten káros lehet virális fertőzés esetén, többek között növelheti a gyógyszerrezisztens kórokozók kialakulásának esélyét.

 

A koronavírus megelőzése

A koronavírus ellen jelenleg nincs védőoltás, de több nemzetközi kutatócsoport bejelentette már, hogy dolgoznak ennek kifejlesztésén.

Mivel a náthához, (szezonális) influenzához hasonló, cseppfertőzéssel terjedő fertőző betegségről van szó, a megelőzéséhez hasonló szabályokat kell betartani.

  • Rendszeresen és alaposan mossunk kezet szappannal, alkalmanként legalább 20-30 másodpercig!
  • Ha nincs lehetőségünk a szappanos kézmosásra, alkalmazzunk alkoholos fertőtlenítő kéztisztító zselét!
  • Tüsszentéskor, köhögéskor tegyünk zsebkendőt az arcunk elé, vagy köhögjünk, tüsszentsünk a könyökhajlatunkba,
  • Kerüljük a zsúfolt helyeket!
  • Viseljünk az orrot és a szájat takaró arcmaszkot!
  • Lehetőség szerint ne utazzunk az érintett területekre, főként Kínába, vagy ha mégis kénytelenek vagyunk, kerüljük azokat a helyeket, ahol élő állatokkal vagy nyers hússal kapcsolatba kerülhetünk (pl. a piacokat).
  •  

 

Szólj hozzá